v obliki .pdf

10,00

Vezava

mehka

Število strani

200

Avtor: Rudolf Steiner

Naslov: Smrt kot preobrazba življenja, sedem predavanj v različnih mestih med 29. novembrom 1917 in 16. oktobrom 1918

Prevod: J. Urbanc

Grafično oblikovanje: Henrik Merzel

Založnik: J. Urbanc, samozaložba

Sozaložnik: Medium, d.o.o., Žirovnica

Zbirka: Antropozofska biblioteka

Kraj in leto izdaje: Ljubljana, 2024

Strani: 200, cena: 22 evrov

Naslovnica: R. Steiner

Tisk: Tiskano kot sprotni izvodi

Izvirni naslov: Der Tod als Lebenswandlung Sieben Vorträge, gehalten in verschiedenen Städten zwischen dem 29. November 1917 und 16. Oktober 1918

© za slovenski prevod: J. Urbanc

 

KAZALO VSEBINE

 

Tri kraljestva mrtvih. Življenje med smrtjo in ponovnim rojstvom

Misterij na Golgoti. Pomen naravoslovja v našem času. Teologija kot ovira za razumevanje Kristusa. Vplivanje mrtvih in Kristusa na človeško usodo. Ponovno pojavljanje Kristusa v eteričnem.

Bern, 29. novembra 1917

Smrt kot preobrazba življenja

Odnosi z mrtvimi. Vpliv mrtvih na kri in živčni sistem. Princip preobrata v občevanju z mrtvimi. Padec v sen in prebuditev. Povezava čustvenega življenja s predstavami. Odnos živečih do mlajših in starejših umrlih: sočutna bolečina in egoistična bolečina. Pogrebi za mlade in starejše umrle. Zgodovinsko, socialno, etično življenje v odvisnosti od občevanja med živimi in mrtvimi.

Nürnberg, 10. februarja 1918

Človek in svet

Učinkovanje duhovne znanosti na predstavljanje, čutenje in hotenje. Naravoslovne predstave v socialnem so uničujoče. Človek kot mikrokozmos v makrokozmosu. Laboratorij mora postati oltar. Nesposobnost zaradi enostranskosti. Intelekt povzroča izgubo instinkta, naravnega čuta. Instinkt je potrebno spiritualizirati, poduhoviti. Zaznavanje duha z vzpostavitvijo ‘drugačnega tempa’. Šola mora dati impulz za celotno življenje. ‘Svetovni šolnik’ Wilson.

Heidenheim, 29. april 1918

Znamenja časa. Vzhod, zahod, srednja Evropa.

Izvor besede ‘Bog’. Telo in duša Zemlje, fizična in duhovna kultura. Cerkve. Kaj se običajno časti kot ‘Boga’? Vzhod in nova duhovnost. Leninizem kot najgrenkejša ironija. Tagore, naloga srednje Evrope med Orientom in angloamerikanizmom.

Ulm, 30. aprila 1918

Upiranje ljudi duhu

Odnosi med živimi in mrtvimi. Zaspati in prebuditi se. Mrtvi kot svetovalci živim. Lloyd George, Matthias Erzberger. Goethejev razvoj. Faust in Wagner. Mefisto, Lucifer in Ahriman. Psihoanaliza. Otto Weininger. Max Dessoir. Oscar Hertwig. Gibbon. Treitschke. Preizkusi nadarjenosti.

Hamburg, 30. junija 1918

Kaj počne angel v našem astralnem telesu?

Delovanje hierarhij v človeku. Cilji prihodnjega človeštva: bratstvo, verska svoboda, vpogled v duhovno naravo sveta. Nasprotna delovanja Luciferja in Ahrimana: spolni instinkti, z zdravili povzročena obolevanja, zloraba tehnike.

Zürich, 9. oktobra 1918

Kako najdem Kristusa?

Ateizem je bolezen, zanikanje Kristusa je nesreča, zanikanje duha idiotizem. Misterij na Golgoti in znanost. Harnack. Položaj človeštva v času Misterija na Golgoti. Leto 333. Nastanek evangelijev s pomočjo atavistične jasnovidnosti. Tertullian. Leto 666. Justinijan. Akademija v Gondišapurju. Mohamed. Koncil v Konstantinoplu leta 869. Angelus Silesius. Johannes Müller. Jezik kot gesta oz. kretnja. Woodrow Wilson in Herman Grimm.

Zürich, 16. oktobra 1918

 

Delite s prijatelji: